• Deklaracja dostępności

        • Dostępność cyfrowa

        • Dostępność cyfrowa - przedszkole

           Deklaracja dostępności serwisu internetowego Przedszkola Gminnego w Sianowie

           Generator WWW Edupage oferowany przez firmę LIBRUS jest przygotowany w taki sposób, aby przedszkole, publikując stronę internetową, mogło spełnić wszystkie istotne wymogi standardu WCAG, określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.

          System umożliwia m.in.:

          - zmianę rozmiaru tekstu: oprócz napisów rozszerzonych oraz tekstu w postaci grafiki, rozmiar tekstu może zostać powiększony do 200% bez użycia technologii wspomagających oraz bez utraty treści lub funkcjonalności (1.4.4 AA)

          - zmianę koloru elementów strony przez użytkownika (1.4.3 AA).

          Generator jest również nieustannie rozwijany, a jego funkcje dostosowywane do zaleceń i trendów dotyczących tworzenia serwisów internetowych. Istotne jest jednak, aby pamiętać, że kluczową rolę w spełnieniu standardów WCAG odgrywają administratorzy i redaktorzy stron. W tym sensie nie można mówić o tym, że narzędzie informatyczne spełnia lub nie spełnia standardu WCAG. To od szkolnych administratorów i redaktorów strony, a konkretnie od ich znajomości standardu WCAG oraz wiedzy na temat zasad publikacji treści na stronie zależy, czy szkolna witryna spełniać będzie wymogi tego standardu. Przykładowo: wszystkie nagrania audio i wideo, które zamieszczą na stronie powinny być uzupełnione o alternatywny dokument prezentujący te same informacje (np. transkrypcję tekstową).

          Generator WWW został przygotowany w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie strony internetowej zgodnie z istotnymi wymogami standardu WCAG. Program posiada także tryb eksperta, który pozwala na wprowadzanie zmian na stronie z wykorzystaniem stylów CSS. Zaawansowana edycja ułatwia administratorowi strony dostosowanie jej wyglądu do wielu rekomendacji i wymogów wynikających nie tylko z rozporządzeń ale również dobrych praktyk.

          Przedszkole Gminne  w Sianowie informuje, że serwis internetowy budowany jest w oparciu o generator, udostępniany przez Librus  na serwerze edupage.org

          Przedszkole Gminne w Sianowie  zobowiązuje się zapewnić dostępność strony https://ekoskrzat.edupage.org zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

          Data publikacji strony internetowej: 2014-10-18

          Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-12-15

          Status pod względem zgodności z ustawą:

          serwis internetowy Przedszkola Gminnego w Sianowie jest częściowo zgodny z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

           

          Treści niedostępne, wynikające z narzuconych funkcjonalności przez platformę edupage.org i firmę Librus:

          1. część dokumentów nie ma odpowiedniej struktury (nagłówki, formatowanie) - publikacja miała miejsce przed wejściem w życie obowiązującej ustawy o dostępności cyfrowej,
          2. filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych, audiodeskrypcji i warstwy tekstowej - publikacja miała miejsce przed wejściem w życie obowiązującej ustawy o dostępności cyfrowej.
          3. niektóre dokumenty i pliki załączone zostały po otrzymaniu ich od innych instytucji na zasadach przyjętych w tych instytucjach.

          Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

          1. Deklarację sporządzono dnia: 09.02.2021
          2. Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 09.02021
          3. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
          4. Na stronie internetowej https://ekoskrzat.edupage.org można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki, można także w sposób płynny powiększać/pomniejszać interface. Serwis można także przeglądać na urządzeniach mobilnych.
          5. Informacje zwrotne i dane kontaktowe
          6. Za rozpatrywanie uwag i wniosków w zakresie dostępności architektonicznej odpowiada: mgr Renata Bąk  – Dyrektorka Przedszkola Gminnego  w Sianowie ,          e-mail: przedszkole.sianow@wp.pl, tel. 94 3185 294

          Każdy ma prawo:

          1. zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
          2. zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
          3. wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

          Żądanie musi zawierać:

          1. dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
          2. wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
          3. wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
          4. Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

          Skargi i odwołania:

          1. Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

          Organ prowadzący przedszkole: Urząd Gminy  i Miasta Sianów,

          Ul. Armii Polskiej 30, 76-004 Sianów, tel. 94 3185 281 i (+48) 94 346 95 28, fax: (+48) 94 346 95 29

          e-mail: urzad@sianow.pl, kancelaria@sianow.pl

          Organ sprawujący nadzór pedagogiczny:

          Kuratorium Oświaty w Szczecinie

          Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin tel. 91-442-75-00

          kuratorium@kuratorium.szczecin.pl

          Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.   

           

           

           

           

           

           

          Dostępność architektoniczna

          Budynek  Przedszkola Gminnego i Żłobka Gminnego „Skrzat” w Sianowie przy ul. Słowackiego 3     

          Opis dostępności wejść do budynku.

          Przedszkole Gminne w Sianowie mieści się w budynku dwukondygnacyjnym. Na teren Przedszkola Gminnego w Sianowie  wchodzi się wejściem głównym od strony ul. Słowackiego. Wejście otwierane ręcznie pozbawione barier schodowych i progowych.  Budynek posiada trzy wyjścia ewakuacyjne + jedno wspólne ze Żłobkiem Gminnym „Skrzat” znajdujące się w łączniku. Teren przedszkola jest ogrodzony,  z jedną bramą wjazdową prowadzącą na plac od zaplecza budynku przedszkola. Brama znajduje się od strony ulicy Słowackiego.

          Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.

          Po wejściu do Przedszkola  na parterze, idąc w prawą stronę znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych, zaraz  za nią znajduje się łącznik, który łączy Przedszkole ze Żłobkiem, a w nim znajduje się gabinet administracji, a za  nim gabinet Dyrektora Przedszkola. Na wprost po przeciwnej stronie są drzwi tarasowe prowadzące na plac zabaw i do wyjścia z terenu przedszkola i żłobka.

          Wchodząc do przedszkola i skręcając w lewo, po lewej stronie znajduje się szatnia dla dzieci, a po prawej stronie sala dydaktyczna z łazienką dla dzieci. Z sali można wyjść na plac drzwiami balkonowymi. Idąc dalej obok sali znajduje się toaleta personelu nie przystosowana dla osób z niepełnosprawnością. Następnie idąc dalej znajdują się drzwi ppoż, za którymi  na wprost schodów prowadzących na I piętro budynku znajduje się druga sala dydaktyczna z łazienką dla dzieci. Z tej sali również można wyjść na plac drzwiami balkonowymi. Na wprost w/w drzwi ppoż są kolejne drzwi prowadzące na zaplecze kuchenne. Przekraczając pierwsze drzwi udajemy się w lewo na  schody prowadzące na I piętro budynku przedszkola. Schody mają obniżone poręcze dostosowane do dzieci. Wchodząc do góry na półpiętrze znajdują się wyjście ewakuacyjne, po wyjściu z którego udamy się schodami w dół do wyjścia z terenu przedszkola.   Wchodząc na I piętro przedszkola na wprost znajduje się sala dydaktyczna dla dzieci, a idąc w lewo wejście do kuchni. Ze schodów udając się w prawą stronę przechodząc przez drzwi dzielące korytarz po prawej stronie jest pokój nauczycielski, na końcu korytarza sala dydaktyczna z wyjściem na taras znajdujący sią na dachu Żłobka Gminnego „Skrzat”.  Obok po lewej stronie korytarza znajduje się kolejna sala dydaktyczna.

          W budynku przedszkola  nie ma windy osobowej, pochylni, podjazdów, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych.

          Przedszkole Gminne posiada parking wspólny ze Żłobkiem Gminnym „Skrzat”, który nie posiada  wyznaczonego miejsca  dla osoby niepełnosprawnej.

           

          Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.

           

          Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu m.in. do obiektów użyteczności publicznej. Warunkiem wejścia do siedziby Przedszkola Gminnego w Sianowie z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenie o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.

          W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
          Jednostka nie posiada aplikacji mobilnej.
          Przedszkole nie posiada tłumacza języka migowego.

           

           

          Dostępność cyfrowa - żłobek

           Deklaracja dostępności serwisu internetowego Żłobka Gminnego „Skrzat” w Sianowie

           Generator WWW Edupage oferowany przez firmę LIBRUS jest przygotowany w taki sposób, aby przedszkole i żłobek, publikując stronę internetową, mogły spełnić wszystkie istotne wymogi standardu WCAG, określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.

          System umożliwia m.in.:

          - zmianę rozmiaru tekstu: oprócz napisów rozszerzonych oraz tekstu w postaci grafiki, rozmiar tekstu może zostać powiększony do 200% bez użycia technologii wspomagających oraz bez utraty treści lub funkcjonalności (1.4.4 AA)

          - zmianę koloru elementów strony przez użytkownika (1.4.3 AA).

          Generator jest również nieustannie rozwijany, a jego funkcje dostosowywane do zaleceń i trendów dotyczących tworzenia serwisów internetowych. Istotne jest jednak, aby pamiętać, że kluczową rolę w spełnieniu standardów WCAG odgrywają administratorzy i redaktorzy stron. W tym sensie nie można mówić o tym, że narzędzie informatyczne spełnia lub nie spełnia standardu WCAG. To od szkolnych administratorów i redaktorów strony, a konkretnie od ich znajomości standardu WCAG oraz wiedzy na temat zasad publikacji treści na stronie zależy, czy szkolna witryna spełniać będzie wymogi tego standardu. Przykładowo: wszystkie nagrania audio i wideo, które zamieszczą na stronie powinny być uzupełnione o alternatywny dokument prezentujący te same informacje (np. transkrypcję tekstową).

          Generator WWW został przygotowany w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie strony internetowej zgodnie z istotnymi wymogami standardu WCAG. Program posiada także tryb eksperta, który pozwala na wprowadzanie zmian na stronie z wykorzystaniem stylów CSS. Zaawansowana edycja ułatwia administratorowi strony dostosowanie jej wyglądu do wielu rekomendacji i wymogów wynikających nie tylko z rozporządzeń ale również dobrych praktyk.

          Żłobek Gminny „Skrzat” w Sianowie informuje, że ich serwis internetowy budowany jest w oparciu o generator, udostępniany przez Librus  na serwerze edupage.org

          Żłobek Gminny „Skrzat” w Sianowie  zobowiązuje się zapewnić dostępność strony https://ekoskrzat.edupage.org zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

          Data publikacji strony internetowej: 2014-10-12

          Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-12-15

          Status pod względem zgodności z ustawą:

          serwis internetowy Żłobka Gminnego „Skrzat” w Sianowie jest częściowo zgodny z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

           

          Treści niedostępne, wynikające z narzuconych funkcjonalności przez platformę edupage.org i firmę Librus:

          1. część dokumentów nie ma odpowiedniej struktury (nagłówki, formatowanie) - publikacja miała miejsce przed wejściem w życie obowiązującej ustawy o dostępności cyfrowej,
          2. filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych, audiodeskrypcji i warstwy tekstowej - publikacja miała miejsce przed wejściem w życie obowiązującej ustawy o dostępności cyfrowej.
          3. niektóre dokumenty i pliki załączone zostały po otrzymaniu ich od innych instytucji na zasadach przyjętych w tych instytucjach.

          Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

          1. Deklarację sporządzono dnia: 09.02.2021
          2. Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 09.02021
          3. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
          4. Na stronie internetowej https://ekoskrzat.edupage.org można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki, można także w sposób płynny powiększać/pomniejszać interface. Serwis można także przeglądać na urządzeniach mobilnych.
          5. Informacje zwrotne i dane kontaktowe
          6. Za rozpatrywanie uwag i wniosków w zakresie dostępności architektonicznej odpowiada: mgr Renata Bąk  – Dyrektorka Żłobka Gminnego „Skrzat” w Sianowie , e-mail: przedszkole.sianow@wp.pl, tel. 94 3185 294

          Każdy ma prawo:

          1. zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
          2. zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
          3. wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

          Żądanie musi zawierać:

          1. dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
          2. wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
          3. wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
          4. Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

          Skargi i odwołania:

          1. Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

          Organ prowadzący Żłobek: Urząd Gminy  i Miasta Sianów,

          Ul. Armii Polskiej 30, 76-004 Sianów, tel. 94 3185 281 i (+48) 94 346 95 28, fax: (+48) 94 346 95 29

          e-mail: urzad@sianow.pl, kancelaria@sianow.pl

           

          Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

           

           

           

           

          Dostępność architektoniczna

          Budynek  Żłobka Gminnego „Skrzat” w Sianowie przy ul. Słowackiego 3     

          54°13'36.4"N 16°17'55.0"E

          Opis dostępności wejść do budynku.

          Na teren Żłobka Gminnego „Skrzat” w Sianowie  prowadzą dwa wejścia od strony ul. Słowackiego Wejście pierwsze otwierane ręcznie prowadzi bezpośrednio do Żłobka i posiada podjazd dla wózków inwalidzkich, natomiast wejście drugie również otwierane ręcznie prowadzi do przedszkola, które połączone jest łącznikiem ze żłobkiem , z którego podjazdem pochyłym dotrzemy do żłobka.

          Teren żłobka jest ogrodzony,  z jedną bramą wjazdową prowadzącą na plac od zaplecza budynku przedszkola. Brama znajduje się od strony ulicy Słowackiego.

          Budynek Żłobka Gminnego „Skrzat” w Sianowie posiada cztery wyjścia ewakuacyjne + jedno wspólne z Przedszkolem Gminnym w Sianowie.

          Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.

          Po wejściu bezpośrednio do Żłobka znajdującego się na podwyższonym parterze, po prawej stronie znajduje się jedna sala edukacyjna z łazienką i pomieszczeniem socjalnym. Idąc dalej korytarzem po lewej stronie znajduje się gabinet pielęgniarki, za nim szatnia dla dzieci.

          Na wprost szatni znajduje się druga sala edukacyjna dla dzieci z łazienką i pomieszczeniem socjalnym. Z obydwu sal edukacyjnych jest wyjście z podjazdem na plac drzwiami balkonowymi.

           Idąc w dół,  w stronę łącznika, skręcając w lewo znajdują się schody, a po prawej stronie przy schodach znajduje się winda osobowa , którą można zjechać do części piwnicznej, gdzie znajdują się sala gimnastyczna i sala zajęć dodatkowych. Pomiędzy salami jest łazienka dla dzieci. W części piwnicznej w niedalekiej odległości od windy znajduje się pomieszczenie przeznaczone na archiwum.

          Pomieszczenia biurowe i gabinet Dyrektorki mieszczą się na parterze, w łączniku między przedszkolem a żłobkiem.

          Żłobek Gminny posiada wspólny z Przedszkolem Gminnym  parking bez miejsca dla osoby niepełnosprawnej.

           

          Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.

           

          Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu m.in. do obiektów użyteczności publicznej. Warunkiem wejścia do siedziby Żłobka Gminnego „Skrzat” w Sianowie z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenie o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.

          W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
          Jednostka nie posiada aplikacji mobilnej.
          Przedszkole nie posiada tłumacza języka migowego.

          Aplikacje mobilne:

          Jednostka nie posiada aplikacji mobilnej.